Azimet Karaman

''İZLENİMLER'' 

Azimet Karaman; heykeltraş (yontucu). Bu yontucu tabiri ne kadar doğrudur bilmiyorum. Heykel ille de yontarak yapılmaz tabii. Kafadaki önyargıların yontulması mı kastediliyor acaba? Sanat özgürlük alanıdır. Özgürlük demek evvel emirde kafadaki tüm koşullanmalardan, ön ve art yargılardan temiz olmak, yontulmuş olmak demektir. Sadece heykelcilerin değil tüm sanatçıların ve de tüm insanlığın 'self' yontucu olması gerekir.'Selfi' yaptığında bir şeyin fotolaşmaması demek. Boşşş.

Azimet Karaman heykel ve seramik sergisinin adını 'suskunluk' koymuş. Niyesini bilmem. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu; halen Gazi Üniversitesi Resim Heykel Müzesi Müdürlüğü yapıyor; ayrıca Gazi Eğitimde öğretim elemanı.

Genelde pişmiş toprak, ahşap yontu olarak yaptığı figürler (genelde kadın figürleri) zarif, zevkli, ayrıca anlatıma muhtaç olmadan kendini ifade edebilen eserler. 'Suskunluk' derken acaba ezilen sınıf kadınların suskunluğu mu bunlar? Ya da o suskunluğun içerisinde birikmekte olan öfkenin patlamaya gebe bir durumu mu var?

Heykelde empresyonizm olmaz çünkü heykel önü arkası, yanları olan yani ele gelen bir eserdir, diyen bir argüman var. Ama karşı görüşler de var. Ben Sanatçımızı empresyonist kategorisine soktum. Kategorileri pek sevmem ama ilk bakışta içime empresyon olarak gelen sezgiden söz ediyorum.

Figürleri hareketi temsil etmemekle birlikte ifade, duruş gibi ögelerle sağlam bir duruş ortaya koyuyor.

MONAD BALKAN 

Paylaş:

 

© 2018 - Tüm Hakları Saklıdır. Trend Bilişim / Onur Sanat