Azimet Karaman

Geçmişte bizlerde sergi veya kataloglarımıza yazı yazmaları için büyüklerimize veya arkadaşlarımıza ricada bulunurduk. Şimdi geldiğimiz süreçte arkadaşlarımız bizden talepte bulunuyorlar. Tabi ki bu talep beni son derece mutlu etti.

Azimet Karaman ile ilk tanışmamız Polatlı’daki anıtın patine çalışmasının yapılması ile başlamıştır. O günlerde bende bıraktığı intibah çalışkan saygılı bir arkadaş olduğudur. Hani şöyle bir deyim vardır; ‘’Emeğini taştan çıkarmak’’ işte tam bu deyime uygun bir yontu ustasıdır.

Arkadaşım Azimet Karaman,
Azimet, bugüne kadar kendine özgü çalışmalarıyla bende çok saygı uyandıran bir yontu ustasıdır. Rölyef, heykel ve anıt çalışmalarıyla haklı bir ustalığa ulaşmıştır. Özellikle Kanada’da aylarca kalarak tamamladığı ‘’Dünya Şehit Diplomatlar Anıtı’’ Ottowa’da ermeni teröristler tarafından öldürülen Şehit Albay Atilla Altıkat’ın katledildiği yere dikilmiştir. Bu Anıt tüm dünyanın hayranlığını kazanmıştır.

Azimet Karaman, son dönem çalışmalarıyla özellikle Kibele çalışmalarında, ahşap, seramik veya kil yontularında ustaca abartı ve stilizelerle, farklı form biçimlerle kendine özgü yontularla başarılı bir grafik çizmiştir.

Azimet Karaman ile beraber olduğumuz workshop ve bienallerdeki, çalışma disiplini ve saygısı herkesin takdirini kazanmıştır.
Kendisi hakkındaki düşüncelerimi yazmamı talep ettiğinden dolayı da memnuniyetimi ve teşekkürlerimi sunarım.
Yolun açık olsun Azimet Karaman...


Adil OCAK
Ressam 

 

Paylaş:

 

© 2018 - Tüm Hakları Saklıdır. Trend Bilişim / Onur Sanat